Awards/Recognition

2021-2022 Letter Winners

Tarin Bingham

Taya Christensen

Joe Dagel

Juhl Drake

Jens Drake

Kai Drake

Ava Guida

Ben Guida

Isaac Janish

Summer LaBrune

Autumn LaBrune

Anthony Lovre

Adalia Matzner

Jonah Norgaard

Kamryn Novak

Owen Peterson

Clara Pagel

Jilian Schoenfeld

Ava Schoenfeld

Brooke Struthers

Colten Thomsen

Morgan Tommeraasen

Kynsi VanderPlaats

Kelsi VanderPlaats

Hailey Wigton

2021-2022 State Awards/Recognition

FCCLA State - April 2022

Individual and Team Results

• 1st National Advancer – Gold-Fashion Construction- Level 2 – Adalia Matzner

• 1st National Advancer –Gold - Interpersonal Communications – Level 2 – Morgan Tommeraasen, Kelsi VanderPlaats

• 1st National Advancer – Gold - National Programs in Action – Community Service – Level 2 – Kai Drake, Benjamin Guida, Anthony Lovre

• National Advancer - Chapter Website Development Level 1 - Taya Christensen (1 of 6 selected nationally to attend and compete at the national level)

• 1st National Advancer–Gold-Parliamentary Procedure Level 1– Ava Guida, Juhl Drake, Clara Pagel, Summer LaBrune, Isaac Janish, Colten Thomsen, Kamryn Novak, Jilian Schoenfeld

• 1st National Advancer –Gold - Parliamentary Procedure Level 2 – Benajmin Guida, Kai Drake, Anthony Lovre, Ava Schoenfeld, Kelsi VanderPlaats, Morgan Tommeraasen, Joseph Dagel, Brooke Struthers

• 1st National Advancer – Gold - Professional Presentation – Level 1 – Jilian Schoenfeld

• 1st National Advancer – Gold - Public Policy Advocate – Level 2 – Ava Schoenfeld

• 2nd National Advancer- Gold- National Programs in Action – Stand Up – Level 1 – Kynsi VanderPlaats

• 2nd National Advancer – Gold - Career Investigation Level 1 – Autumn LaBrune

• National Advancer 2nd Alternate – Gold - Food Innovations – Level 1 - Jonah Norgaard, Owen Petersen, Jens Drake

• National Advancer 2nd Alternate - Gold - Teach and Train – Level 2 – Hailey Wigton

• 1st Place Gold - See What We’ve Done – Level 2 - Andrew Harper (MN Only Event)

• Gold - Career Investigation Level 2 – Brooke Struthers

• Gold - Everyday Equations Level 1 – Isaac Janish

• Silver - Everyday Equations Level 2 – Andrew Harper

• Gold - Everyday Equations Level 2 – Tarin Binham

• Silver - Everyday Equations Level 2 – Joseph Dagel

• Silver - FCCLA Buzz – Level 1 - Arlee Swanson, Leah Norgaard, Oakley Lustfield

• Gold - FCCLA Buzz – Level 1 - Isaac Janish, Colten Thomsen, Kamryn Novak, Taya Christensen, Jilian Schoenfeld

• Silver - FCCLA Buzz – Level 2 – Anthony Lovre, Benjamin Guida, Kai Drake, Joseph Dagel

• Bronze - FCCLA 101 Learning Education Display – Level 1 - Rylee Wilson

• Gold - Professional Presentation – Level 2 – Brooke Struthers – Callback for National consideration

• Gold - Professional Presentation – Level 2 – Tarin Bingham – Call Back for National consideration

• Gold - See What We’ve Done – Level 1 - Isley Gladis, Marley Rohde, Austin Storlien

• Gold - See What We’ve Done – Level 1 - Oakley Lustfield


2021-2022 Regional Awards/Recognition

FCCLA Region Results 2022

RTR FCCLA Junior Grades 6 - 8


FCCLA Buzzer Team

Arlee Swanson - 80

Claire Brandt - 80

Leah Norgaard - 80

Madalyn Wooge - 80

Oakley Lustfield - 80


See What We’ve Done

Austin Storlien - 71

Isley Gladis - 71

Marley Rohde - 71

Oakley Lustfield - 77


FCCLA Buzzer Team

Colten Thomsen - 90

Isaac Janish - 90

Kamryn Novak - 90

Jilian Schoenfeld - 90

Taya Christensen - 90


Parliamentary Procedure Team

Ava Guida - 82

Clara Pagel - 82

Colten Thomsen - 82

Isaac Janish - 82

Jilian Schoenfeld - 82

Juhl Drake - 82

Kamryn Novak - 82

Summer LaBrune - 82


Everyday Equations

Isaac Janish - 92


Food Innovations

Jens Drake - 81

Jonah Norgaard - 81

Owen Petersen - 81

Professional Presentation

Jilian Schoenfeld - 72

Monique Martinez - 52


National Programs in Action

Kynsi VanderPlaats - 80


LED Learning Education Display

Rylee Wilson - 84



FCCLA Region Results 2022

RTR FCCLA Senior Grades 9 - 12


Fashion Construction

Adalia Matzner - Gold


See What We’ve Done

Andrew Harper - Silver


Everyday Equations Math Exam

Andrew Harper - Gold

Joseph Dagel - Silver

Tarin Bingham - Silver


FCCLA Buzzer Team

Anthony Lovre - Silver

Benjamin Guida - Silver

Joseph Dagel - Silver

Kai Drake - Silver


Parliamentary Procedure

Anthony Lovre - Gold

Ava Schoenfeld - Gold

Benjamin Guida - Gold

Brooke Struthers - Gold

Joseph Dagel - Gold

Kai Drake - Gold

Kelsi VanderPlaats - Gold

Morgan Tommeraasen - Gold


National Programs in Action

Anthony Lovre - Silver

Benjamin Guida - Silver

Kai Drake - Silver


Career Investigation

Autumn LaBrune - Gold

Brooke Struthers - Gold


Public Policy Advocate

Ava Schoenfeld - Gold


Professional Presentation

Brooke Struthers - Silver

Tarin Bingham - Silver


Teach and Train

Hailey Wigton - Silver


Interpersonal Communications

Kelsi VanderPlaats - Silver

Morgan Tommeraasen - Silver



2020-2021 Regional/State Awards/Recognition

2021 MN FCCLA State STAR Event Results.pptx
RTR FCCLA State Results 2020.mp4

2019-2020 State Awards/Recognition

See RTR FCCLA video above!

2019-2020 Regional Awards/Recognition

Career Investigation – Level 1

Brooke Struthers - 84

Chapter Service Project Display – Level 1

Kelsi VanderPlaats - 92

Shae O’Leary - 92

Chapter Service Project Portfolio – Level 3

Jaden Borman - 80

Entrepreneurship – Level 1

Ava Schoenfeld - 93

Event Management Level 1

Kai Drake - 99

Ben Guida - 99

Isaac Norgaard - 99

Event Management Level 3

Emma Althoff - 80

Tiffany Kelley - 80

Connor Kremin - 80

Everyday Equations Level 2

Chase Christensen - 70

Dawsen Bloom - 76

Garret Brandt - 82

Matt Weber - 70

Fashion Design – Level 3

Grace Klumper - 86

Focus on Children

Taya Christensen - 96

Ava Guida - 96

Jade Williams - 96

Food Innovations Level 1

Jillian Schoenfeld - 92

Food Innovations – Level 2

Eryn Kraft – 96.5

Food Innovations – Level 3

Jaden Borman - 85

National Programs in Action – Level 1

Trinity Bloom - 93

Elena Brandt - 93

Addisyn Serreyn - 93

Brezlyn Buchert - 94

Kamryn Novak - 94

Teigyn O’Leary - 94

Professional Presentation – Children Matter – Level 1

Maryann Pagel – 75.5

Brooke Thomas - 70

Dilyn Werkman - 70

Professional Presentation – Healthy Decisions – Level 1

Clara Pagel - 89

Autumn LaBrune – 79.5

Tarin Bingham – 80.5

Summer LaBrune - 81

Isaac Dagel - 83

Professional Presentation – Social Realities – Level 1

Justin Erickson - 97

Parker St. Aubin - 97

Professional Presentation – Social Realities – Level 3

Gavin Nielsen - 78

Professional Presentation – Taking Care – Level 1

Natalie Nielsen - 85

Brianna Pattison - 85

Brooklyn Schmidt - 85

Jaeryn Buchert – 90.5

Daryssa Cruz – 90.5

Caycee Krall – 90.5

Juhl Drake – 85.5

Levi Tommeraasen – 85.5

Professional Presentation – FCS Topics – Level 2

Chase Christensen - 84

Dawsen Bloom - 84

Nutrition Challenge – Level 1

Olivia Lange - 100

Hannah Dagel - 93

Joseph Dagel - 100

Repurpose and Redesign – Level 3

Ashley Lovre – 73.5

Teach and Train – Level 1

Morgan Tommeraasen – 70.5

Sports Nutrition – Level 1

Anthony Lovre – 72.5

Talent Jr.

Ava Schoenfeld

Talent Sr.

Ashley Lovre

Parliamentary Procedure – Level 1

Kai Drake - 87

Ben Guida - 87

Anthony Lovre - 87

Ava Schoenfeld - 87

Lily Klumper - 87

Morgan Tommeraasen - 87

Kelsi VanderPlaats - 87

Joseph Dagel - 87

Brooke Struthers - 87

******State Advancer Results have not been determined yet for:

Logan Kidman, Brooke Sanderson, Adalia Matzner, Liberty Guza, Mya

Moen, Eli Determan, Josh Kraft, Joseph Devries, Nick Howie, Logan

Sanderson

2018-2019 State Awards/Recognition

RTR FCCLA

2019 State Conference Results


Chapter Awards Received

State STAR Events Recognition – RTR Junior and RTR Senior

Membership Award

RTR Students Elected to Leadership Positions

SW Area Vice President – Grace Klumper

SW Area Treasurer – Eryn Kraft

STAR Event Results

Advocacy Sr. - Grace Klumper – 1st Place – National Advancer – Gold

Focus on Children Sr. - Brooke Thomsen – 1st Place – National Advancer – Gold

Recycle Redesign Sr. – Jaden Borman – 1st Place – National Advancer – Gold

Chapter Service Project Display Jr. – Ava Schoenfeld – 1st Place – National Advancer – Gold

Chapter Service Project portfolio Jr. – Dawsen Bloom, Chase Christensen, Anthony Lovre - 1st Place National Advancer – Gold

Illustrated Talk Jr. – Kai Drake – 2nd Place – National Advancer – Gold

Interpersonal Communications Sr. –Emma Althoff, Connor Kremin – 2nd Place – National Advancer – Gold

Interpersonal Communications Jr. - Eryn Kraft – 2nd Place – National Advancer – Gold

Focus on Children Sr. – Tiffany Kelley, Emma Althoff – 4th Place – Alternate to Nationals – Gold

National Programs in Action Jr. – Benjamin Guida – 4th Place – Alternate to Nationals – Gold

National Programs in Action Jr. 5th Place – Joshua Kraft, Isaac Norgaard - Alternate to Nationals – Gold

Focus on Children Jr. – Elena Brandt, Adalia Matzner, Brooke Sanderson - 6th Place - - Alternate to Nationals – Gold

About Kids- Illustrated Talk Jr. – Tarin Bingham – Silver

About Kids – Illustrated Talk Jr. – Ashley Erickson, Kylie Kerkaert – Silver

About Kids – Illustrated Talk Jr. – Brianna Pattison – Bronze

About Kids – Illustrated Talk Jr. – Lily Klumper, Brooke Struthers – Silver

About Kids – Illustrated Talk Jr. – Julia Nilles, Samantha Galbraith – Silver

Decisions and Dreams – Illustrated Talk Jr. – Isaac Dagel – Silver

Decisions and Dreams – Illustrated Talk Jr. – Hailey Wigton – Silver

Decisions and Dreams – Illustrated Talk Sr. – Gavin Nielsen– Gold

Everyday Equations Math Exam Sr. – Brooke Thomsen – Gold

Everyday Equations Math Exam Jr. – Julia Nilles – Gold

Interviewing Skills Jr. – Ava Schoenfeld – Gold

Interviewing Skills Sr. – Jaden Borman – Silver

National Programs in Action Jr. – Autumn LaBrune, Maryann Pagel – Gold

National Programs in Action Jr. Morgan Tommeraasen – Gold

National Programs in Action Sr. - Ashley Lovre - Silver

National Programs in Action Jr. – Tatum Hess, Kelsi VanderPlaats – Bronze

Nutrition Challenge – Joseph Dagel – Bronze

See What We’ve Done – Joseph Dagel – Gold

Social Realities – Illustrated Talk Jr. – Brooke Thomas, Dilyn Werkman - Silver

Show Me – Logan Sanderson – Gold

This Is Us – Illustrated Talk Jr. – Emily Alexander – Bronze


To keep up with the happenings of the RTR FCCLA chapter, go to their FaceBook page: @rtrfcclachapter

2018-2019 Regional Awards/Recognition

RTR FCCLA

2019 Regions Conference Results

Chapter Service Project Display Jr.

Shae O’Leary – 92

Ava Schoenfeld – 92

Chapter Service Project Portfolio Jr.

Dawsen Bloom – 97

Chase Christensen – 97

Anthony Lovre - 97

Everyday Equations Jr.

Julia Nilles – State Advancer

Everyday Equations Sr.

Brooke Thomsen – State Advancer

Focus on Children Jr.

Elena Brandt – 95

Adalia Matzner – 95

Brooke Sanderson – 95

Focus on Children Sr.

Emma Althoff - 87

Tiffany Kelley - 87

About Kids Illustrated Talk Jr.

Tarin Bingham – 85

Jenna Kremin – 64

Lily Klumper – 80

Brooke Struthers – 80

Ashley Erickson – 60

Kylie Kerkaert – 60

Brianna Pattison - 63

Julia Nilles – 78

Samantha Galbraith – 78

Decisions and Dreams Illustrated Talk Jr.

Isaac Dagel – 75

Hailey Wigton – 69

Logan Kidman – 69

Decisions and Dreams Illustrated Talk Sr.

Gavin Nielsen – 94

Global Call to Action Illustrated Talk Jr.

Kai Drake – 88

Jacob Johnson – 93

This is Us Illustrated Talk Jr.

Emily Alexander – 85

Interpersonal Communications Jr.

Eryn Kraft - 72

Interpersonal Communications Sr.

Emma Althoff - 74

Connor Kremin – 74

National Programs in Action Jr.

Abigail Carr – 95

Tatum Hess – 96

Kelsie VanderPlaats – 96

Morgan Tommeraasen – 87

Benjamin Guida – 90

Autumn LaBrune – 94

Maryann Pagel – 94

National Programs in Action Sr.

Ashley Lovre – 82

Nutrition Challenge

Joe Dagel - 85

Luke Schreurs – 75

See What We’ve Done Jr.

Joseph Dagel – 91

Show Me Jr.

Lydia Erb - 86

Talent Jr.

Julia Nilles – 1st